Zasady prowadzenia monitoringu w zakładach pracy

Pracodawca musi przekazać pracownikowi na piśmie informację o działającym na terenie zakładu pracy monitoringu reguluje to Kodeks pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 1465).

Monitoring wizyjny w zakładach pracy
Przed wprowadzeniem monitoringu wizyjnego pracodawca ma obowiązek:
ustalić cele, zakres oraz sposób zastosowania monitoringu w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy (art. 222 § 6 K.p.),
poinformować pracowników o wprowadzeniu monitoringu, w sposób przyjęty u niego, nie później niż 2 tygodnie przed jego uruchomieniem (art. 222 § 7 K.p.),
oznaczyć pomieszczenia i teren monitorowany w sposób widoczny i czytelny za pomocą odpowiednich znaków lub ogłoszeń dźwiękowych, nie później niż jeden dzień przed jego uruchomieniem (art. 222 § 9 K.p.).


Monitoring poczty elektronicznej
Przed wprowadzeniem monitoringu poczty elektronicznej pracodawca powinien :
wprowadzić stosowne oznaczenia na skrzynkach pocztowych pracowników, wskazujące w sposób jasny i wyraźny, że poczta elektroniczna jest kontrolowana przez pracodawcę.
nie może naruszać tajemnicy korespondencji oraz innych dóbr osobistych pracownika. Kontrola może dotyczyć wyłącznie komunikacji służbowej.
powinien określić zakres monitoringu, a więc ustalić, jakie dane będą gromadzone w wyniku jego stosowania.

Podziel się postem i udostępnij !